A A A

Po zakończeniu akademii z okazji Święta Niepodległości rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych. Każda klasa przygotował i wykonała jedną pieśń patriotyczną.

Piosenki legionowe, żołnierskie, partyzanckie, patriotyczne... Powstawały przez wieki, poruszały do łez, budziły w odbiorcach pokłady szczególnych uczuć, dodawały otuchy, zagrzewały do walki, wskrzeszały nadzieję i wyzwalały ducha. Stanowią niezwykłą lekcję polskiej historii. Są pamiątką po ludziach, którzy oddali życie za wolną Polskę, dlatego powinniśmy pielęgnować te piękne pieśni, gdyż są one pomnikiem poległych bezimiennych żołnierzy. Chcąc uczcić setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, zaprosiliśmy wszystkich do wysłuchania pieśni patriotycznych w wykonaniu poszczególnych klas.

Jako pierwsza wystąpiła klasa IV a, która przygotowała piosenkę pod tytułem Wojenko, wojenko. Pieśń najprawdopodobniej powstała w 1914 roku, a  autorstwo tekstu przypisuje się różnym autorom. Następnie usłyszeliśmy utwór zatytułowany Przybyli ułani pod okienko. Zaśpiewa go klasa IV b. Polska pieśń wojskowa napisana w 1914 przez Feliksa Gwiżdża do melodii ludowej. Początkowo nosiła nazwę Pieśń czwartego szwadronu.  Uczniowie z klasy V a wykonali piosenkę pod tytułem Ułani, ułani. W aktualnej formie powstała tuż przed I wojną światową, jednak jej początki sięgają znacznie wcześniej. Utwór Piechota zaśpiewała klasa V b. Dokładna data powstania pieśni „Szara piechota” (lub „Maszerują strzelcy”) nie jest znana. Większość opracowań podaje rok 1918, są też wątpliwości co do autorstwa melodii i tekstu.  Deszcze niespokojne wykonała klasa VI a. Piosenka znana jest też jako Ballada o pancernych pochodzi z polskiego serialu telewizyjnego Czterej pancerni i pies. Słowa napisała Agnieszka Osiecka, muzykę skomponował Adam Walaciński, a zaśpiewał  Edmund Fetting.  Kolejny utwór nosi tytuł Dziewczyna z granatem. Przy akompaniamencie gitary wykonali go uczniowie klasy VI b. Piosenka promująca serial Czasu honoru. Autorem jest Bożena Kraczkowska, muzykę skomponował Bartosz Chajdecki.  Do piosenki Siekiera, motyka zaprosiliśmy kolegów z VII a. Piosenka popularna na ulicach Warszawy w czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej śpiewana była w wielu wariantach z różnymi zwrotkami. Klasa VII b wystąpiła z utworem Warszawskie dzieci. Jedna z popularnych piosenek powstania warszawskiego skomponowana w 1944 do słów Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego z muzyką Andrzeja Panufnika.  Pierwsza kadrowa zabrzmiała w wykonaniu VIII a. Piosenka ta powstała w czasie kilkudniowego marszu I Kompani Kadrowej, w dniach 6–12 sierpnia 1914. Znana jest pod wieloma tytułami.  Uczniowie z klasy VIII b zmierzyli się z piosenką pod tytułem Uwierz Polsko. Utwór w 2015 roku wykonała Diakonia Muzyczna Archidiecezji Przemyskiej, a słowa i muzykę napisała Monika Brewczak.  Klasa III a wykonała Rotę. Pieśń została po raz pierwszy zaśpiewana publicznie 15 lipca 1910 w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie.  Pałacyk Michla zaśpiewany przez klasę III b zakończył nasze spotkanie. Wojenny hymn harcerskiego Batalionu Parasol, powstały dnia 4 sierpnia 1944, napisany przez  Józefa „Ziutka” Szczepańskiego.  Dziękujemy wszystkim za śpiew i uwagę, Mamy nadzieję, że były to mile spędzone chwile.