A A A

Kilka słonecznych dni października dla grupy uczniów naszej szkoły było wspaniałym przedłużeniem wakacji. W dniach 10 – 13 października młodzież ze szkół w Husowie i w Markowej, wyróżniająca się pod względem nauki i zachowania, wyruszyła w podróż do zaprzyjaźnionej z Gminą Markowa miejscowości Jaszdozsa położonej w centralnych Węgrzech. Pobyt uczniów oraz opiekunów został sfinansowany przez Gminę Markowa, co mocno podkreślamy i serdecznie dziękujemy.

Węgry, ten niewielki rolniczy kraj pokazał nam swoje serdeczne i piękne oblicze. Młodzi Polacy zwiedzili Budapeszt – tętniącą życiem europejską metropolię. Nasz zachwyt wzbudziły imponujące zabytki, wizyta w zabytkowym budynku Parlamentu, a także niezapomniane widoki naddunajskiej stolicy.

Kolejna porcja wrażeń to wzruszające wizyty w samej miejscowości Jaszdozsa u ludzi, których serdeczności nie zapomnimy. Odwiedziliśmy przedszkole, bibliotekę, dom opieki, dwie zabytkowe chaty przełomu XIX i XX wieku, urząd miasta oraz miejscowy kościół. Wszędzie byliśmy przyjmowani ciepło i serdecznie, a nasi gospodarze obdarzali nas wszystkim, co mogli ze szczerego serca. Między ludźmi nawiązały się wyjątkowe relacje, a nieznajomość języka węgierskiego, szczególnie dla uczniów nie była żadną przeszkodą. Po południu relaksowaliśmy się na kąpielisku termalnym w pobliskiej miejscowości Jaszapati i chyba każdy z nas marzył, aby ten cudowny dzień się nie kończył...

Ostatniego dnia odwiedziliśmy węgierskich kolegów w ich szkole. Budynek oraz sale lekcyjne bardzo nam się spodobały. Mogliśmy obejrzeć program artystyczny przygotowany przez węgierską młodzież, grupa chętnych uczniów uczestniczyła w rozgrywkach sportowych, a na zakończenie mieliśmy wspólne zajęcia plastyczne.

Żal było odjeżdżać z tego uroczego miejsca od życzliwych ludzi. Mamy nadzieję, że się jeszcze spotkamy.

Składamy serdeczne podziękowania na ręce Pana Wójta Tadeusza Bara, Pana Wicewójta Tadeusza Trojnara, pana Karola Ogryzka, pani Barbary Trojniar za zorganizowanie wyjazdu. Jesteśmy bardzo wdzięczni również węgierskim organizatorom naszego pobytu w Jaszdozsa, Panu Istvanowi Szerencsés - burmistrzowi miasta Jaszdozsa oraz jego żonie Bogumile Szerencsés za ogromne zaangażowanie, serdeczność i gościnność.